vaše bezlepkové príbehy

Váš príbeh: Vladka – aj malé omrvinky chleba mi spôsobovali ukrutné bolesti

Dnes vám prinášame druhý vybraný príbeh od našej fanynky Vladky. Celiakiou trpí hádam už od narodenia, ale trvalo dlho, kým jej na to prišli. Vzhľadom na to, že si ale nasadila bezlepkovú diétu ešte pred krvnými testami, jej výsledky poisťovňa neuznala a Vladka nakupuje bezlepkové produkty za plnú cenu. Zažívate niečo podobné? Podeľte sa s nami a Vladkou o vaše skúsenosti. Ale teraz už Vladkin príbeh.

 

Môj príbeh sa začal písať narodením, ako mi z času na čas prišlo nečakane zle a svoje detské chvíľky som trávila s lavórom na kolenách vo wc. Zakaždým sa to pripisovalo niečomu pokazenému, zjedenému s chuťou, alebo naládovaniu sa z tajných detských zásob.  Bolo to občasné, možno 2-3 krát do roka. Čas plynul a s ním pribúdal stres a denno denné potýčky so životom, príjemné aj nepríjemné. Až prišlo pred cca 6-7 rokmi štádium, že práve celiakia naplno rovinula chápadlá po ťažkom stese, ktorého bolo viac a viac. Zrau sa z 2-3 razov do roka stalo 7-10 dní v mesiaci, opakovane, ťažšie a ťažšie. Pokiaľ sa prišlo na pravú príčiu mojich ťažkostí, strašných kŕčov, vracania a iných….čo väčšina z nás pozná, aké sú chvíľky na wc…dlhé….

vaše bezlepkové príbehy

vaše bezlepkové príbehy – Vladka

Koľko plaču, bolestí, častej absencii v práci. Trvalo to niekoľko mesiacov, až lekárka povedala: vyzerá to na lepok, okamžite ho vysaďte. Čo som aj hneď spravila. Po niekoľkých týždňoch sa mi jemne uľavilo a prišiel čas na objednaie sa na gastro vyšetrenie, kde mi po mesiaci zistili 3x vyššiu dávku v krvi, ale bohužiaľ na gastroskopii mi bolo hneď odporúčané vypustiť bezlepkovú diétu aspoň na 3 týždne. Čo by som psychicky neuniesla, keď aj malé omrvinky chleba mi spôsobovanli ukrutné bolesti.

Nedokázala som to. A takto, keďže poisťovne neuznajú krvné výsledky a k návratu na lepkovú stravu som bola “slabá”, nemám, bohužiaľ, recepty.Každý jeden mesiac sa potýkam s obrovskými výdavkami na bezlepkovú múku, aby som si pre seba mohla upiecť chlebík alebo si občasne objednám chlebík z Novalimu, môj obľúbený, toustový. Na knedľu alebo parené buchty, či drahé keksíky som musela, bohužiaľ, zabudnúť.

Zoľko môj bezlepkový príbeh. Výhra veľkej nádielky bezlepkových výrobkov Novalim by mi urobila nesmierne obrovskú radosť, bola by to výhra doslova a do písmena životodárna.

Vladimíra Jopeková