roládová torta bez lepku

Roládová torta bez lepku s ovocím

Je to torta či megaroláda? Je to roládová torta a u nás, samozrejme, bez lepku. Niekedy je fajn byť v kuchyni trochu kreatívny, vtedy sa môže zadariť nezvyčajný dezert, ktorý všetkých ohúri. Jeho základom je nadýchaný piškót, ktorý v spojení s ľahkým mascarpone – šľahačkovým krémom a ovocím vytvorí dokonalú chuť jarného dezertu.

Roládová torta bez lepku

 

Potrebujeme:

Na cesto:

 

Na krém:

  • 500 g krémového tvarohu alebo mascarpone (alebo pol na pol)
  • 100 ml smotany na šľahanie
  • 50 g práškového cukru

 

Na čučoriedkovú omáčku:

  • 400 g čerstvých alebo mrazených čučoriedok
  • 1-2 PL kukuričného škrobu
  • 50 g trstinového cukru (alebo podľa chuti aj viac)

 

Na ozdobu:

  • Čerstvé drobné ovocie
  • Oblátkové kvety
  • Lístky čerstvej mäty

 

Postup:

V mise vyšľaháme žĺtky a práškový cukor do nadýchanej svetlej peny. Pridáme citrónovú kôru a zamiešame. V druhej mise vyšľaháme bielky s kryštálovým cukrom do tuha. Potom obe zmesi veľmi jemne zmiešame. Snažíme sa udržať čo najviac nadýchaného objemu, ale je dôležité obe zložky poriadne zmiešať.

Napokon pridáme v troch várkach bezgluténovú múku Promix PK, ktorú preosievame na vaječnú zmes a potom ju gumenou varechou veľmi zľahka zapracujeme. Ideálne robíme veľké oblúky varechou tak, aby sme premiešali aj usadenú múku na dne misy.

Hotovú zmes vylejeme na plech vystlaný papierom na pečenie a rozotrieme v tenkej vrstve. Pečieme vo vopred vyhriatej rúre na 170 °C asi 15 minút. Hotové cesto je na dotyk mäkké a pružné. Vyberieme z rúry a ešte za horúca aj s papierom na pečenie zrolujeme do rolády (týmto predídeme tomu, aby sa roláda lámala). Takto zrolovanú necháme vychladnúť. 

Kým roláda chladne, pripravíme si krém tak, že všetky suroviny prešľaháme elektrickým mixérom do hladka. Na omáčku si dáme do hrnca čučoriedky s cukrom a necháme priviesť k varu. Stiahneme teplotu a varíme niekoľko minút do úplného zmäknutia ovocia. Nakoniec zahustíme kukuričným škrobom. Odstavíme a necháme úplne vychladnúť.

Vychladnuté cesto rozbalíme a natrieme najprv čučoriedkovou omáčkou a potom tvarohovým krémom. Prekrojíme pozdĺž na 4-5 rovnako širokých plátov. Zrolujeme prvý a postavíme ho do stredu formy alebo tácky na tortu. Postupne napájame jeden za druhým aj ďalšie pláty – takto nám vznikne roládová torta. Povrch torty ozdobíme ovocím, oblátkovými kvetmi a lístkami mäty.

roládová torta bez lepku

roládová torta bez lepku

Bezlepkové torty na oslavy

Ak sa vo vašej rodine črtá oslava pre bezlepkáča, upečte mu bezlepkovú tortu. Z našich receptov si naozaj vyberie každý:

Malinovo maková torta bez lepku

Sicílska pomarančová torta bez lepku

Rýchla švarcvaldská torta s čokoládou a čerešňami

Slávnostná čokoládovo banánová torta bez lepku

Bezlepková jahodová torta

Kakaová torta s čokoládovým krémom