Glutén- kde všade sa schováva

Prekvapenie! Vo vnútri je glutén

Buďte opatrní – lepok sa objavuje aj na miestach, kde ho neočakávate. Viete základy – lepok sa nachádza v chlebe, cestovinách, pizzách a v koláčoch. Ale tiež polievky, sushi, dokonca kečup, zmrzlina či krmivo pre psov môžu obsahovať lepok. Proteín nachádzajúci sa v pšenici, jačmeni a raži, glutén prichádza v mnohých podobách. Môže to byť plnivo, spojivo alebo zahusťovadlo. Spýtali sme sa niekoľkých vedúcich výživových odborníkov, ktorí sú odborníkmi na bezlepkovú diétu na niektoré z najviac prekvapivých miest, kde môžete nájsť lepok.

Prekvapenie! Vo vnútri je glutén

1. Sójová omáčka

Mysleli ste si, že sójová omáčka je jednoducho vyrobená zo sójových bôbov, ale nie je to tak, hovorí Rachel Begun, MS, RD, odborníčka na ochorenia súvisiace s gluténom v Boulder v Colorade. Väčšina sójových omáčok je fermentovaná pšenicou – niektoré obsahujú takmer rovnaké množstvo sóje a pšenice. Musíte sa pozrieť na zloženie na fľaši. Sójová omáčka sa nachádza v mnohých šalátových dresingoch, omáčkach, marinádach a balených a mrazených potravinách.

2. Ovos

Hoci ovos neobsahuje glutén, väčšina bežného ovsa je počas chovu, zberu, spracovania a balenia kontaminovaná pšenicou (alebo jačmeňom alebo žitom). Vyhľadávajte preto certifikovaný ovos bez lepku, hovorí Marlisa Brown, MS, RD, autorka Gluten-Free, Hassle-Free. Ovos neobsahujúci gluten obsahuje menej ako 20 mg/ kg gluténu. Pri testovaní rôznych druhov ovsa sa však zistilo, že niektoré druhy obsahovali až 1800 mg/ kg lepku. Konzumujte preto iba ten ovos, ktorý je špecificky označený ako bezlepkový.

3. Kurací bujón

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že pšenicu možno pridávať do kuracieho vývaru, hovorí Suzanne Simpson, RD, klinická výživa v Celiaktickom centre ochorenia v Columbia University Medical Center. Bujónové kocky a zmesi základových polievok môžu tiež obsahovať pridaný lepok ako spojivo.

4. Kukuričné lupienky a ryžové burizóny

Tieto obilniny na báze kukurice a ryže môžu vyzerať bezpečne, ale zvyčajne obsahujú sladovú príchuť vyrobenú z jačmeňa, hovorí Simpson. Jačmeň nie je jedným z prvých osem alergénov a nemusí byť identifikovaný v označeniach potravín, (je 8 druhov potravín, ktoré sú označené ako hlavné potravinové alergény, z obilnín tam je pšenica, nie jačmeň) takže hľadajte obilniny označené ako bezlepkové.

5. Sladké drievko

Sladké drievko sa používa ako príchuť alebo ingrediencia v niektorých druhoch čajov alebo cukríkov, či iných sladkých pocuhtín.  Zatiaľ čo koreň sladkého drievka neobsahuje lepok, tyčinky a sladké cukríky z neho sa takmer vždy vyrábajú s pšeničnou múkou – buďte preto ostražití a vždy si dôkladne preštudujte zloženie cukríkov s obsahom sladkého drievka (lékořice).

6. Imitácie krabov

Keď si objednáte jedlo s krabím mäsom, ako napr.sushi, krabie tyčinky a podobne, preverte si, z čoho je jedlo vyrobené. Ak nie je vyrobené z krabov, ale je ich napodobeninou, spozornite, pretože napodobeniny obsahujú biele ryby, farbivá, arómy a môžu obsahovať pšenicu, všetko dohromady nám môže pripomínať kraba.

7. Mäsové výrobky

Hoci mnohé mäsové mäsové výrobky sú bezlepkové, všímajte si krájač, hovorí Simpson, pretože mäso s obsahom gluténu môže byť krájané na rovnakom zariadení. Kupujte si radšej vopred zabalené mäsové výrobky, ktoré sú označené ako bezlepkové, alebo požiadajte osobu, ktorá sa nachádza pri lahôdkach, o zmenu rukavíc a vynechanie jedného alebo dvoch plátkov mäsa z vašej objednávky.

8. Čokoláda

Neplačte, milovníci čokolády. Mnoho značiek mliečnych a horkých čokoládových tyčiniek a čipsov je naozaj bezpečná, ale pre istotu si pozrite zloženie týchto výrobkov, kvôli pšenici alebo jačmennému sladu, hovorí Simpson. Dajte si tiež pozor na akúkoľvek čokoládu s ,,lupienkami” alebo ,,chrumkami“.

9. Čalamáda a iné nakladané potraviny

Sladový ocot, ktorý obsahuje lepok, sa niekedy používa v procese nakladania, hovorí Begun. Hoci destilované octy sú bezlepkové (proces destilácie odstraňuje gluténový proteín), sladový ocot nie je,  pretože je fermentovaný, nie destilovaný.

10. Rajčinový pretlak

Tieto konzervované jednozložkové potraviny sú zvyčajne bezpečné. Ale mali by ste vždy čítať zloženie, pokiaľ ide o lepok, pretože existujú výnimky z pravidiel, hovorí Begun. Aromatizovaná paradajková pasta (napr. paradajková pasta s talianskymi bylinami) môže obsahovať lepok.

11. “WHEAT-FREE FOODS” – pezpšeničné výrobky

Výrobky označené ako bez pšenice nie sú vždy bezlepkové. Mnohé pečivá alebo bezkepkové zmesi obsahujú pšeničný škrob, ktorý je zbavený lepku, napriek tomu nie je vhodný pre senzitívnych celiatikov.Podľa nového pravidla označovania FDA sú v potravinách bez obsahu gluténu povolené zrná, ktoré boli spracované na odstránenie lepku, ako je pšeničný škrob, pokiaľ celkový obsah lepku je nižší ako 20 mg/ kg. Pre celiatikov to je pravdepodobne v poriadku , ale môže to byť problém pre tých, ktorí majú alergiu na pšenicu, hovorí Brown.

12. Arašidové maslo v pohári, džem v pohári, horčica v pohári a pod.

Tieto pochutiny môžu byť síce bezlepkové, ale ak máte vo vašej domácnosti lepok, pravdepodobne mohla nastať kontaminácia lepkom. Ak v rodine radi raňajkujete napríklad chlieb s lekvárom, vyvarujte sa toho, aby ste si naberali lekvár z pohára a priamo ho natierali na chlieb – najmä ak iní členovia rodiny nie sú celiatici. Cez nôž sa totižto môže lekvár kontaminovať lepkom. Ideálne je, nabrať si lekvár čistou lyžicou na osobitnú misku a z nej si lekvár natierať na chlieb, podobný princíp odporúčame použiť aj pri iných potravinách, ako napr.horčica, kečup, med, majonéza, nátierky a pod. Okrem toho nepoužívajte rovnaký hriankovač na bezlepkový chlieb a chlieb obsahujúci lepok. To isté platí pre ťažko čistiteľné kuchynské potreby ako sú cedníky.