Gluténová intolerancia vs. celiakia
Gluténová intolerancia – známa tiež aj ako citlivosť na pšenicu – je nealergická porucha funkcie čreva, najpravdepodobnejšie spôsobená lepkom. V podozrení sa ocitá aj látka ATA (adenozín-trifosfát-amyláza), bielkovina, ktorá sa nachádza v moderných odrodách pšenice, je tu totižto predpoklad, že ATA môže mať vplyv na citlivosť na pšenicu. Skutočná príčina intolerancie, resp.citlivosti na pšenicu však ešte nebola presne definovaná, ukazuje sa však, že takmer vo všetkých prípadoch ide o reakciu na nejakú zložku pšenice, tým pádom sa odborníci prikláňajú k názoru, že ide skôr o intoleranciu – citlivosť na pšenicu, než konkrétne na lepok.
Gluténová intolerancia
Táto intolerancia vykazuje podobné symptómy ako celiakia, objavuje sa však až v neskoršom veku, nie u detí (zatiaľ čo cliakia je možná aj u malých detí). A na rozdiel od celiakie sa môže intolerancia zvrátiť v určitých prípadoch a pri dodržiavaní prísnej bezlepkovej a bezpšeničnej diéty. Gluténová / pšeičná intolerancia nemá tak výrazný vplyv ani na črevo a tráviaci trakt, ako samotná celiakia.
Symptómy intolerancie na glutén / pšenicu:
Väčšina symptómov výrazne pripomína symptómy celiakie:
1. Bolesti brucha
2. Exémy kože, vyhádzaná pokožka
3. Nevoľnosť, vracanie
4. Nafúknutosť
5. Hnačky alebo zápchy
6. Bolesti hlavy
7. Porucha koncentrácie, únava…
Diagnostikovanie intolerancie:
O intolerancii na lepok / pšenicu sa toho ešte veľa nevie. Momentálne sa diagnostikuje tzv.vylučovacou metódou. Odborný lekár najprv vylúči celiakiu, alergiu na pšenicu, laktózu a iné potravinové alergie. Najčastejšie tomu predchádza krvný test, alergologické testy, biopsia alebo dychové testy. Potom dostane pacient nariadenú prísnu bezlepkovú a bezpšeničnú diétu. Ak sa po týchto krokoch stav a subjektívne pocity výrazne zlepšia, môžeme vychádzať z toho, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide v prípade pacienta o precitlivelosť na lepok / pšenicu.
Mám intoleranciu, čo teraz?
Akonáhle sa potvrdí, že máme intoleranciu na lepok alebo pšenicu, najčastejším spôsobom “liečby” je nasadiť bezlepkovú a bezpšeničnú diétu. Od prípadu k prípadu sa môže po zlepšení symptómov táto prísna diéta zmierniť (pri intolerancii po uplynutí tejto liečebnej doby kontaminácia lepkom alebo pšenicou nevyvoláva u postihnutých príznaky ako u celiatikov, t.j.malé množstvá lepku alebo pšenice môžu byť v niektorých prípadoch tolerované a neškodné). Vzhľadom na to, že celá problematika intolerancie je stále predmetom výskumu, spôsoby “liečby” sú v tomto štádiu len najlepším možným odporúčaním a vždy bude dôležité posudzovať konkrétny prípad individuálne.
Zaujímate sa o problematiku celiakie alebo gluténovej intolerancie? Viac článkov nájdete na www.novalim.net/novinky
Spracované podľa nemeckého portálu: www.nahrungsmittel-intoleranz.com
Ilustračný obrázok, zdroj woman.at