Bezlepkové šišky

Fašiangy a fašiangové recepty

Fašiangy sú obdobím, ktoré začína na “tri krále”, teda 6.1. a trvá až do popolcovej stredy. Je to pohyblivé obdobie, lebo sa viaže na Veľkú noc a je zavŕšené pôstom, ktorý začne 40 dní pred Veľkou nocou na popolcovú alebo škaredú stredu. A vlastne slovenský názov fašiang je odvodený od nemeckého Fasching, ktorý vznikol zo spojenia Fastnacht – čiže pôstna noc.

Fašiangy a fašiangové recepty

Fašiangy sú pôvodne roľníckym sviatkom. Dokonca sa im hovorí ešte aj sviatkom mäsa. Od toho napr. český názov MASOPUST alebo CARNE VALE. V čase po novom roku mali roľníci chvíľu pokoj. Nemuseli nič robiť na poli, mali trochu viac času a služné zásoby jedla z predvianočných zabíjačok, tak si mohli dovoliť využiť tento čas na zábavu a gurmánstvo. Lebo potom prišiel pôst a zábava, objedanie sa, dokonca aj predaj mäsa boli zakázané.

Počas obdobia fašiangov sa preto konalo veľa zábavy, svadieb, tancovačiek, aj nejaké čary boli (aby bol hustý a dlhý ľan a pod.).

Keďže bol v čase fašiangov vždy dostatok mäsa, bolo aj dosť masti a na tej masti sa dobre vysmážalo. Múka bola, ženy zarobili cesto a potom ho vysmážali v tej masti. A vznikli šišky, pampúšiky, fánky, božie milosti a pod.

Šišky a podobné dobroty sú k dispozícii aj pre nás, ktorí žijeme bez lepku. My sme pre vás pripravili šikovný prehľad našich fašiangových receptov, ktoré vám budú určite chutiť. Vyskúšate niektorý z nich?

Bezlepkové fánky

Z našej najpoužívanejšej bezlepkovej múky na pečenie – Promix PK (alebo Promix PK špeciál) sme upiekli tieto fašiangové dobroty a môžeme vám ich len vrelo odporúčať. Vďaka tvarohu, ktorý pridávame do cesta, sú fánky správne nadýchané a po vysmažení na povrchu príjemne chrumkavé. A najlepšie je, že sú bez kysnutia, čiže žiadne droždie a žiadne zbytočné čakanie. Čo poviete, vyskúšate ich už tento víkend?

Bezlepkové fánky

Bezlepkové fánky

Bezlepkové pečené minišišky s jablkami

Deti sú kreatívne a majú radi hru aj pri jedení. Keď im chcete spraviť radosť, vyskúšajte im upiecť tieto veselé šišky. Zdravšia alternatíva smažených šišiek – nesmažené ale pečené šišky, pomenej cukru a namiesto neho šťavnaté nastrúhané jabĺčka.

bezlepkové mini šišky

bezlepkové mini šišky

Rýchle nekysnuté šišky bez lepku

Žijeme bez lepku aj cez fašiangové obdobie. Stihli sme to a napiekli sme rýchle, nadýchané šišky, ktoré nemusia kysnúť a ako to už u nás býva zvykom – neobsahujú lepok. Ak si netrúfate na kysnuté, tento recept je to pravé pre vás.

Šišky bez lepku a kysnutia

Šišky bez lepku a kysnutia

Tradičné fašiangové šišky bez lepku

Fašiangy, turíce, bez šišiek by to nešlo. Bezlepkové šišky, ktoré sme pre vás dnes napiekli my, sú jemné, chutné a majú mäkkú nadýchanú striedku. Tento recept sme namiešali tak, aby ste si ho jednoducho vedeli doma spraviť aj vy. Základom je naša múka na pečenie – Promix PK špeciál, ktorá neobsahuje alergény a je vhodná aj pre tých, ktorí nemôžu sóju alebo laktózu. Do múky sme pridali našu pohánkovú múku, ktorá vylepší celkové kvality kysnutého cesta a zvýši jeho výživovú hodnotu.

Bezlepkové šišky

Bezlepkové šišky