Expert na bezlepkové múky
Žiť bez lepku sa dá, je to dokonca jednoduchšie, než by ste si mysleli. Vo varení a pečení je dôležité poznať bezlepkové múky ako náhrady pšeničnej múky a vedieť odhadnúť, ako sa budú v danom jedle správať. Kombinovať bezlepkové múky môže byť pracné a ich testovanie niekedy frustrujúce, v takýchto prípadoch siahnite radšej rovno po namiešanej bezlepkovej múčnej zmesi, ktorá obsahuje vyvážené pomery škrobovýcha bielkovinových zložiek tak, aby svojími vlasnosťami dokázali plnohodnotne nahradiť pšeničnú múku (funkčne aj nutrične).
Na našej stránke nájdete širokú ponuku bezlepkových múčnych zmesí (http://www.novalim.sk/bezlepkove-vyrobky/), ale aj nemiešaných bezlepkových múk, ako ryžová, amaranthová a pod.
Pre lepšiu orientáciu (najmä pre celiatikov – začiatoníkov) sme spísali stručné informácie o niektorých bezlepkových múkach. Mnohé z nich sú obsiahnuté priamo v našich bezlepkových múčnych zmesiach.
Kukuričný škrob : Na kukuričný škrob sa používa endosperm kukuričného zrna, ktorý sa najemno zomelie. Je to jemný prášok bez chuti, ktorý sa využíva najmä ako zahusťovadlo v pudingoch, omáčkach, polievkach a podobne. Pri pridaní do pečených koláčov ich zjemňuje a dodáva im ľahkosť.
Arowroot: Arowroot je jemný biely škrobový prášok, podobný kukuričnému škrobu, ktorý sa vyrába z rastliny maranta trstinová. Používa sa na zahusťovanie, pričom vytvára jemne gélovitú konzistenciu a môže v niektorých prípadoch nahrádzať kukuričný škrob.
Xantánová guma: Xantánová guma je polysacharid vylučovaný baktériou Xanthomonas Campestris, ktorý sa využíva ako aditívum do bezlepkového pečiva. V bezlepkovom ceste pôsobí ako kypridlo, látka proti mrveniu ale aj ako zahusťovadlo. Má široké využitie aj v kozmetickom priemysle, kde sa využíva tiež ako zahusťovadlo.
Tapioková múka: Tapioková múka sa získava z koreňa pôvodne juhoamerickej rastliny Manihot esculenta. Dnes sa už pestuje celosvetovo. Po zmiešaní s tekutinou vytvára gélovitú konzistenciu a používa sa na zahusťovanie v pudingoch a podobne. Pri pečení dodáva cestu aj jemne žuvavú konzistenciu a ľahko simuluje vlastnosti gluténu v bezgluténových pečivách.
Ciroková múka: Je to múka bledej farby, ktorá sa získava z trávovitej rastliny cirok. Na múku sa používajú celé zrná tejto rastliny, tým pádom je ciroková múka bohatá na železo, vlákninu a bielkoviny. Vďaka neutrálnej chuti má v bezlepkovom pečení široké uplatnenie.
Kukuričná múka: Na kukuričnú múku sa zomelie suché kukuričné zrno s výnimkou endospermu. Melie sa na rôznu hrúbku (jemná, zrnitá, krupicová), nedosahuje však jemnosť klasickej pšeničnej múky. Ľudia za kukuričnú múku často považujú kukuričný škrob, čo je nesprávne. Na pečenie koláčov sa odporúča najemno zomletá múka. V niektorých prípadoch (napr.pri pečení suchých keksíkov, perníčkov a podobne) vie nahradiť pšeničnú múku 1:1.
Biela a hnedá ryžová múka: Ryžová múka sa získava jemným zmletím ryžových zŕn. Je vhodná na zahusťovanie, na prípravu dezertov (pečených aj nepečených). Aj najemno zomletá môže zanechávať v pečive jemne zrnkovitú textúru. Hnedá ryžová múka sa melie z celého ryžového zrna (aj s obalom) a preto môžeme hovoriť o celozrnnej ryžovej múke, má vyššiu výživovú hodnotu a jej chuť je jemne oriešková, zatiaľ čo chuť bielej ryžovej múky je neutrálnejšia.
Amarantová múka: Amarantová múka je vyrobená z rastliny Láskavca. Oproti ostatným obilninám má vysoký obsah bielkovín. Má charakteristickú korenistú a mierne štipľavú chuť. Amarantovú múku je preto dobré používať v kombinácii s inými múkami. Je vhodná na prípravu nekvasených druhov chleba.
Pohánková múka: Vyrába sa z jednoročnej rastliny pohánky mletím. Je ľahko stráviteľná a má vsokú nutričnú hodnotu. Pečivu dodáva celozrnnú chuť a textúru. Je vhodná na pečenie pečiva a chlebov, palaciniek, alebo na prípravu kaše.
Teffová múka: Teffová múka má vysokú nutričnú hodnotu, obsahuje vápnik, fosfor a železo. Existuje viac druhov teffovej múky. Od svetlej s chuťou gaštanov až po tmavús chuťou lieskových orechov. Je vhodná na miešanie s inými bezlepkovými múkami (max.25%), na palacinky, lievance alebo zahusťovanie.
Ľanová múka: Vyrába sa zomletím ľanových zrniečok na jemno po odlisovaní oleja. Má vysoký obsah vlákniny a bielkovín, nízky obsah sachridov a tukov. Je vhodná na zahusťovanie, na pečenie (absorbuje však oveľa viac tekutín ako iné druhy múk).
Bezlepkové múky z našej ponuky si môžete dať doručiť priamo domov z nášho eshopu.