Ako piecť bez mliečnych výrobkov?

Našli ste výborný recept, ale v zozname ingrediencií sa nachádza priveľa mliečnych vecí, ktoré vy nemôžete? Zozbierali sme pre vás 4 tipy,  ako si upraviť recepty tak, aby ste ich spravili bezmliečne. Na úvod to bude vyžadovať trocha experimentovania s novými surovinami, ale výsledok sa určite podarí. Poďte sa pozrieť na to, ako piecť bez mliečnych výrobkov.

Ako piecť bez mliečnych výrobkov

1. Bezmliečne recepty

Samozrejme, najistejšie je siahnuť po receptoch, ktoré neobsahujú žiadne mliečne ingrediencie. Najskôr budú označné ako vegánske. Niektoré recepty budú mať označenie bezlaktózové, ale to neznamená, že neobsahujú mliečne výrobky. Môžu kľudne obsahovať mlieko, maslo, tvaroh, ale bez laktózy. Nezabúdajme na to, že bezlaktózové mliečne výrobky ešte stále obsahujú napríklad kazeín, mliečnu bielkovinu, na ktorú sú mnohí alergickí.

2. Ako nahrádzať maslo

Ak sa v recepte nachádza maslo, najjednoduchšie je, nahradiť ho rastlinnou verziou. Na trhu dostať kúpiť mnoho rastlinných tukov, ktoré sú špeciálne vhodné buď na plnky, do cesta alebo na polevy. Tí zbehlejší používajú najmä kokosový tuk (čistý 100 percentný tuk z kokosovej palmy). Zámenou živočíšneho masla za rastlinný tuk v pečení sa vo výslednom produkte veľa nezmení. Maslo síce prepožičiava pečivu lahodnejšiu chuť, všetko je ale otázkou zvyku a preferencií. Technicky vám bude recept fungovať ako s maslom, tak aj s rastlinným tukom.

3. Ako nahrádzať mlieko

Klasické kravské mlieko v receptoch plní poväčšine funkciu “riedenia”. Ak ho nahradíme rastlinnou verziou v pomere 1:1, recept bude určite fungovať. Pri výbere rastlinného mlieka máte veľa možností, najistejšie je siahnuť po takom, ktoré nemá silnú chuť, aby sa neodstávala vo výslednom koláči príliš do popredia. Ak chcete zachovať aspoň približne pomer tuku, nahrádzajte plnotučné mlieko kokosovým, ktoré má väčší obsah tuku (rovnako dobre poslúži aj mlieko z kešu orieškov alebo sójové. Polotučné alebo odtučnené mlieko nahrádzajte zas mandľovým alebo ryžovým. Ak vidíte v recepte kyslé mlieko (zakysanku, acidko alebo cmar), môžete ho nahradiť zakysaným sójovým mliekom, alebo do vybraného rastlinného mlieka pridajte lyžicu citrónovej šťavy, premiešajte a nechajte pár minút postáť.

4. Ako nahrádzať iné mliečne produkty

Dnes je jednoduchšie zohnať v obchodoch rôzne náhrady mliečnych výrobkov. Bežne vídame v regáloch nemliečne jogurty, zmrzliny či šľahačky alebo smotany. Klasický živočíšny jogurt vieme ľahko nahradiť sójovým alebo mandľovým. Ak treba do receptu kyslú smotanu, rovnako dobre poslúži rastlinný jogurt bez príchute. Namiesto šľahačky možno použiť hustú usadeninu z kokosového mlieka. Dobre poslúži do plniek (treba však mať na mysli, že sa ťažšie vyšľaháva).

Vyskúšajte naše recepty bez lepku ale aj bez laktózy:

Vegánske banánové  muffiny

Pohánkové sušienky

Amarantový puding

Vegánske bezlepkové banánové muffiny

Vegánske bezlepkové banánové muffiny

Článok je spracovaný podľa príspevku na stránke The Arthur King Flour