Čo to je vlastne bezlepková diéta?

Slovo „bezlepkové“ sa častokrát chápe ako veľmi nudný spôsob stravovania, mnohí si ho stotožňujú s pojmom „zdravšie“ a väčšina ľudí sa ani vlastne riadne nezamyslí, čo v skutočnosti znamená, keď sa povie „bezlepkové“ a prečo by niekto mal byť na bezlepkovej diéte.

Slovo glutén, po slovensky povedané lepok, pochádza z latinského slova, ktoré v preklade znamená lepidlo. Je to proteín, ktorý sa nachádza prevažne v pšenici, raži a v ovsi. Jednoducho povedané, lepok pomáha k tomu, aby sa napríklad štrúdľové cesto dalo pekne vytiahnuť. Alebo aby v pizzérii vedeli z cesta vytvarovať krásne tenké pizzové cesto. Lepok ma za následok, že cesto je pružné a naťahuje sa. Zdravý človek môže lepok bez problémov jesť, čo však nie je prípad tých, ktorým bola diagnostikovaná celiakia, resp.gluténová intolerancia.

Bezlepková diéta pre týchto ľudí nie je len o životnom štýle. O dobrovoľnom výbere nejesť pšeniční, ražné či ovsenné produkty. Je to lekárom predpísaná liečba. Celiatici nielen vylúčia zo svojho jedálneho lístku potraviny a jedlá obsahujúce lepok, častokrát musia vynechať aj jedlá, ktoré mohli byť potenciálne „kontaminované“ lepkom (čo vzniká, keď bezlepková potravina mohla prísť do kontaktu s lepkovou, ako napr. bezlepková palcinka vysmážaná na oleji, na ktorom bola predtým robená palacinka z klasickej pšeničnej múky a pod.). K takejto kontaminácii môže prísť na strane výrobcov, v reštauráciách, ale aj doma.

Ak máte podozrenie, že by v prípade vašich tráviacich ťažkostí mohlo ísť o celiakiu, určite vyhľadajte odborníka – lekára predtým, než si sami nasadíte diétu. Akákoľvek diéta predtým, než máte spravené odborné testy, by mohla výsledky testov doslova „zmanipulovať“ a vy by ste mohli skončiť nesprávne diagnostikovaní.

Okrem celiakie tu existuje ešte jedna „potvora“. A to gluténová intolerancia (NCGS – non celiac gluten sensitivity), resp. precitlivelosť na lepok, ktorá však nenesie oficiálny štatút celiakie. Človek trpiaci touto chorobou nemá pozitívne výsledky testu na celiakiu, prejavujú sa však u neho niektoré symptómy ako pri celiakii (nadúvanie, zápchy, hnačky a pod.) a tieto symptómy sa eliminujú akonáhle sa vysadí zo stravy lepok. Táto diagnóza je však stále veľmi kontroverznou témou, sú aj skeptické názory vo svete výživy a zdravia, ktoré spochybňujú NCGS, keďže sa na ňu nedajú ani spraviť hodnoverné testy. Precitilvelosť na lepok je vlastne len ybierkou symptómov, ako poukazuje odborník na výživu, Dr. Ayelet Schieber Goldhaber.

Je zdravé vylúčiť lepok zo stravy, aj keď nemáme diagnostikovanú celiakiu? Dr. Goldhaber tvrdí, že neexistuje žiadne priame nebezpečenstvo, keď sa niekto rozhodne vzdať sa lepku. Ale treba dbať na to, že ak vylúčime nejakú zložku stravy, mali by sme ju adekvátne nahradiť. Napríklad dbať o to, aby sme prijímali dostatočné množstvo D vitamínu alebo vlákniny.

Bez lepku

Bezlepkové nemusí rovno znamenať zdravšie. „Koláčik je koláčik, bez ohľadu na to, či obsahuje lepok alebo nie, stále to je sladkosť. A sladkosti, vo všeobecnosti, neradíme medzi zdravé jedlá.“ hovorí Dr. Goldhaber. Aj vysmážané hranolky môžu byť bez lepku, ale nie sú zdravé. Preto treba dbať vždy na to, aby bola aj bezlepková strava optimálne vyvážená, s dostatkom ovocia, zeleniny, bielkovín a pod.

/spracované podľa stránky greatest.com/