Celiakia a jej história

Celiakia a jej veľmi stručná história

Caliakia tu bola dávnejšie pred tým, než sa nazdávame. Doba pre nás celiatikov sa však zlepšuje. Supermarkety teraz predávajú viac bezlepkových výrobkov ako kedykoľvek predtým, reštaurácie nám začínajú ponúkať jedno či dve bezlepkové jedlá a všetci majú pre nás čím ďalej tým viac porozumenia! Ešte stále je pred nami dlhá cesta, ale v posledných rokoch sa pre celiatikov stal život omnoho ľahším. Avšak nie vždy boli veci také dobré.. 

Celiakia a jej veľmi stručná história

Ako lovci/zberatelia, ľudská strava pozostávala prevažne z ovocia, orechov a mäsa. Ľudský žalúdok sa vyvinul v priebehu 2 miliónov rokov so schopnosťou spracovať potravinové antigény požívané ako súčasť tejto stravy. Avšak 10.000 rokov p.n.l.  prebehla neolitická revolúciaktorá priniesla kultivácia rastlín. Väčšina jedincov sa dokázala týmto novým proteínom prispôsobiť bez problémov. Iní nemali také šťastie a prejavovali známky neznášanlivosti – to, čo teraz poznáme ako chorobu CELIAKIA. 

Prešlo približne 8000 rokov, okolo 1. storočia nášho letopočtu, kým táto choroba bola identifikovaná a pomenovaná. Áno, je to tak 8000 rokov, tak dlho trvalo, kým si ľudstvo definitívne uvedomilo, že tu existuje nejaká “choroba” ale aj potom sa ešte veľa o celiakii nevedelo. Toto počiatočné pozorovanie urobil grécky génius Aretaeus z Kappadokie, ktorý označil túto chorobu za grécke slovo pre brucho – Koelia. Jeho trochu básnické zamyslenia vyzerali nasledovne: “Ak nie je žalúdok schopný prijať výživu, ak jedlo cez neho prejde bez strávenia anič nevstrebdo tela, nazývame tieto osoby celiatikmi.” 

Posuňme sa teraz zrýchlene  vpred ďalších 18 storočí a dostaneme sa k nášmu ďalšiemu veľkému celiatickému míľniku. V roku 1888 publikoval anglický lekár Samuel Gee prvý kompletný moderný popis klinického obrazu celiakie a teoretizoval dôležitosť kontroly stravovania. Hurá, nakoniec sme sa niekam dostaliNesmieme však byť príliš nadšení. Dokonca ani v tomto bode sme ešte netušili, čo presne spôsobuje túto chorobu. 

Až počas druhej svetovej vojny sa to stalo trochu jasnejšímWillem Karel Dicke, popredný holandský pediater, zaznamenal niečo zaujímavé, v časoch nedostatku chleba sa stav detí trpiacich celiakiou  zlepšil! To viedlo Dicke k ďalšiemu vyšetrovaniu záležitosti a o niekoľko rokov neskôr vydal súbor kľúčových dokumentov, ktoré popisujú úlohu, ktorú zohrávajú pšenica a raž pri tejto chorobe. Konečne! V nasledujúcich sedemdesiatich rokoch vidíme niekoľko prelomov, ktoré nám umožnili zúžiť príčinu ochorenia (lepok, samozrejme) a tiež úspešne diagnostikovať pacienta ako celiatika s dostatočnou istotou. 

Takže, ako ste práve čítali, trvalo viac ako 12 000 rokov, kým sme sa dostali tam, kde sme dnes. Našťastie trvá trochu menej času príprava dobrého koláča – pozrite si naše recepty a produkty! 

 

Článok sme pre vás našli a spracovali podľa portálu toogoodtobe.co.uk.